SQL a jak ho využíváme u nás v SW (aneb bez čeho se v Logio neobejdeme)
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
(foto: Cocuma)
Marketingové strategie, manažerské přístupy, rozdíl mezi forwardem a futures, do toho biflování ze zákoníků nebo počítání směrodatné odchylky. Asi takhle vypadal můj první rok na vysoké škole. Spousta zajímavých pojmů a teorie, ale přesah do praxe minimální. Proto, stejně jako většina mých vrstevníků, jsem se po prvním roce studia začala rozhlížet po nějaké práci. Takové, která by mi umožnila nakouknout do reálného světa mimo učebnice a skripta.
Když jsem v roce 2012 nastoupila jako trainee do Logio, své první „opravdové“ práce, ani ve snu by mě nenapadlo, že o osm let později tu budu mít na starosti HR, budu se spolupodílet na směřování firmy, budu pomáhat vybírat další trainees a Logio se pro mě stane srdcovou záležitostí.
Spousta z vás by určitě čekala, že za osm let se toho muselo hodně změnit. V Logio určitě ano, ale smysl a filozofie našeho Trainee programu zůstávají stejné. A to se mi líbí. Už tenkrát jsem od začátku byla plnohodnotnou součástí Consultingového týmu a kolegové mě zapojili do reálných projektů. Měla jsem možnost se od nich dost naučit a navštívit několik výrobních a obchodních firem. Do teď ráda vzpomínám na jeden ze svých prvních projektů, kdy jsme ve firmě Continental optimalizovali systém výroby a trávili tak spoustu času v „terénu“ ale i následnou analýzou dat.
Stejně tak se za tu dobu nezměnila ani flexibilita celého programu a možnost zapojit se do činnosti dalších týmů, podle toho, co člověka nejvíc láka a v čem si myslí, že by pro firmu mohl být přínosem. Logio nikdy nenutilo trainees dělat nějaké povinné „kolečko“ po firmě, jak je to v řadě jiných společností obvyklé. Naopak si každý podle své chuti může (a nemusí) vyzkoušet práci v různých týmech a podle toho se rozhodnout, co je pro něj vlastně to pravé. Díky tomu jsem si i já kromě projektů mohla vyzkoušet také práci v obchodním týmu a nakonec se mojí poslední a věřím, že definitní zastávkou stalo právě HR.
(foto: Cocuma)
Řada principů našeho Trainee programu zůstala tedy stejná, ale osm let je dlouhá doba, takže k určitým změnám přeci jen došlo a já věřím, že k lepšímu. První rozdíl je ve výběru nových trainees. I já jsem před osmi lety samozřejmě musela absolvovat pohovor a vypracovávat test, ale myslím, že současní kandidáti to mají mnohem těžší. Z pohledu HR se snažíme být mezi studenty čím dál tím víc vidět, takže i počet zájemců je mnohem větší a my si na výběru dáváme hodně záležet. V Logio je výjimečný kolektiv, a proto s pečlivostí vybíráme takové studenty, kteří do něj zapadnou a uznávají stejné hodnoty jako my. Při každému pohovoru přemýšlím tak, že nevybíráme studenta jen na několika měsíční spolupráci, u kterého očekáváme, že po ukončení školy stejně odejde do jiné firmy. Vybíráme někoho, kdo možná jako já bude v této firmě sedět ještě za osm let – jako konzultant, jako ředitel některého z týmu, nebo třeba jako další člen HR.
(foto: Cocuma)
S rostoucím počtem trainees jsme také zapracovali na lepší organizovanosti celého programu a rozvoji jednotlivých studentů. Pravidelně se s našimi trainees potkáváme a společně řešíme jejich další směřování. Snažíme se poskytovat zpětnou vazbu, posouvat je vpřed a vyslechnout si jejich názory. Děláme maximum pro to, abychom je zapojili do různých projektů. Během studia si tak mohou vyzkoušet a osvojit co nejvíce praktických zkušeností. Když po ukončení studia dochází na “lámání chleba” a vyhodnocuje se další spolupráce, mají obě strany kompletní obraz toho, co mohou očekávat.
Díky našemu Trainee programu jsme schopni každý rok náš tým konzultantů rozšířit o jednoho nebo i více juniorů, kteří Logio už nějakou dobu znají, mají cenné pracovní zkušenosti a nemusíme tak „lovit“ nikoho nového z venku.
Co říkají o Logio Trainee programu další trainees? Koukněte na naše video. ⬇
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
20. července 2024 Logio slavilo 20 let. Srdečné poděkování patří našim stávajícím kolegům a všem, kteří nám v uplynulých 20 letech pomáhali tuto společnost posouvat kupředu. 💚
Dianka Ščuková, Jiří Dědeček a Jan Volf. Každý z nich sdílí svou jedinečnou cestu od začátků ve firmě až po současné seniorní pozice. V článku se dozvíte, jak náhodné příležitosti a osobní iniciativy vedly k jejich profesnímu růstu.
Martin Plajner je vedoucí oddělení R&D a má pod svým vedením i naše trainees. Zeptali jsme se ho, i naše trainees, jak tento trainee program vnímají.
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.