SQL a jak ho využíváme u nás v SW (aneb bez čeho se v Logio neobejdeme)
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
Vybavíte si, kolik máte doma léků? A kolik z toho jsou léky otevřené nebo dokonce prošlé? Určitě najdete alespoň nějaké, protože podle průzkumů má průměrný Čech doma přibližně 12 kusů léčiv a utratí za ně během roku zhruba 2 600 Kč.
Před pár týdny proběhla tiskem informace o průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), ze kterého vyplývá, že se v České republice stále více s léčivy plýtvá. Zpátky do lékáren byla v průběhu roku 2018 vrácena farmaka za 3,3 mld Kč, to je čtyřikrát více než před deseti lety. Zdaleka se ale nejedná o všechny neupotřebené léčivé přípravky. Nesprávným způsobem (tedy např. vyhozeny do popelnice nebo do záchodu) jsou „likvidovány“ léky za dalších 1,3 mld Kč.
My v Logio nemáme plýtvání rádi. Naopak – bojujeme proti němu. Stejně jako u plýtvání s potravinami můžeme i u léků najít podobný trend – k plýtvání nedochází pochopitelně pouze v domácnostech, ale co je možná ještě důležitější – i u samotných prodejců. U nich se objem „vratek“ dlouhodobě pohybuje kolem 20 %.
Samozřejmě s tímto fenoménem trošku zahýbala letošní pandemie, ale samotní prodejci se shodují, že byť došlo k prvotnímu nárůstu tržeb v některých kategoriích, celoroční plán možná ani tak nenaplní.
„Lidé se předzásobili, ale ne všechny léky ve skutečnosti nakonec potřebovali. Navíc šlo jen o relativně malý segment celé naší nabídky. Na druhou stranu lékárny zasáhlo omezení provozu či uzavření ordinací, začal klesat počet receptů. Receptové léky přitom v našich tržbách stále tvoří 60 procent, na trhu obecně je to kolem 80 až 85 procent. Během nouzového stavu došlo k uzavření silných lokací kde máme lékárny, jako jsou obchodní centra,“ říká ředitel největší tuzemské sítě lékáren Dr.Max Daniel Horák.
Jak tedy vybalancovat zásoby tak, aby v lékárně zákazníci našli to, pro co přišli, ale zároveň na konci roku nelikvidovat zboží v řádech milionů či miliard? Je potřeba znát předpověď budoucích prodejů a tím zajistit ideální hladinu zboží na skladě. Nám se podařilo toto podchytit v již samotném výrobním procesu, a to ve společnosti Oncomed. Zásoby je potřeba řídit i na prodejně, na to jsme se pro změnu zaměřili u našeho klienta Dr. Max. V obou případech vstupuje do hry pokročilá matematika, která dokáže nejenom na základě předchozích prodejů vypočítat ty budoucí, ale dokáže predikovat i takové zvraty v poptávce, jako byla například zmíněná pandemie. A to je účinný boj proti plýtvání nejen s léky, potravinami ale vlastně vším. Pojďte s námi s tímto nešvarem zatočit.
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
20. července 2024 Logio slavilo 20 let. Srdečné poděkování patří našim stávajícím kolegům a všem, kteří nám v uplynulých 20 letech pomáhali tuto společnost posouvat kupředu. 💚
Dianka Ščuková, Jiří Dědeček a Jan Volf. Každý z nich sdílí svou jedinečnou cestu od začátků ve firmě až po současné seniorní pozice. V článku se dozvíte, jak náhodné příležitosti a osobní iniciativy vedly k jejich profesnímu růstu.
Martin Plajner je vedoucí oddělení R&D a má pod svým vedením i naše trainees. Zeptali jsme se ho, i naše trainees, jak tento trainee program vnímají.
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.