Jak v Logio píšeme software
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
Jak dlouho jsi v Logio a co tě sem přivedlo?
Do Logio mě vlastně přivedla úplná náhoda. Dozvěděla jsem o firmě od známého, a tak jsem to zkusila. No a už jsem tu 12 let. 🙂
Můžeš se podělit o svou cestu od trainee k manažerce HR? Jak tvá cesta vypadala a co tě přivedlo až k personalistice?
Na začátku Trainee program nebyl tak organizovaný, jako je nyní. Každý si musel najít své místo, aby byl užitečný a dělal co ho baví. Začínala jsem jako většina trainees v consultingu a pracovala na různých projektech. Dva roky jsem pomáhala s prací v Excelu a AutoCADu. Postupem času mě to ale přestalo bavit a cítila jsem, že v porovnání s ostatními mi tento typ technické práce tolik nejde.
V té době mi Honza Jirovec nabídl, abych mu pomáhala v obchodním oddělení. Souhlasila jsem, protože jsem měla pocit, že tam budu mít větší přidanou hodnotu, a tak jsem zbytek tréninkového programu strávila právě tam. Mým úkolem bylo zajišťovat administrativní podporu obchodníkům, řešit smlouvy s právníky, spravovat naše CRM, a prostě být pravou rukou pro celý obchodní tým. Když jsem končila VŠ a zvažovala, co dál, přišel za mnou Marek Šucha, náš CEO, a nabídl mi místo na HR, které do té doby v Logio vůbec neexistovalo. Byla to obrovská výzva, kterou jsem ráda přijala. Dnes už má tento tým 4 členy a Logio bez HR si nedokážu představit. 🙂
Jaké klíčové kompetence nebo dovednosti jsi rozvinula během své kariéry, které ti nyní pomáhají na současné pozici?
Myslím, že jsem se naučila lépe se prosazovat a získala jsem více sebevědomí. Na začátku jsem byla jediná žena v management týmu a zpočátku jsem byla hodně zakřiknutá. Bála jsem se oponovat a prosadit si svůj názor. Teď si troufám říct, že jsem rovnocenným členem týmu, kde mají mé názory stejnou váhu jako názory ostatních. Celá má kariérní cesta mi tak pomohla vybudovat zdravé sebevědomí.
„Jsem rovnocenným členem týmu, kde mají mé názory stejnou váhu jako názory ostatních.“
Jaké byly největší výzvy, kterým jsi čelila při přechodu na manažerskou pozici?
Nebyla jsem zvyklá vést tým, jelikož ze začátku jsme byly dlouhou dobu na HR pouze dvě, což bylo relativně snadné, ale jakmile se začal tým rozrůstat, bylo potřeba více manažerských dovedností. Najednou nešlo jen o HR agendu, ale také o tým lidí, jejich potřeby, správné a včasné sdílení informací a rozdělování úkolů. To byla asi největší výzva.
„Vybudovat v Logio HR tým byla pro mě výzva, kterou jsem ráda přijala.“
Jak vypadaly tvé začátky vypadaly v Logio?
Aktuálně jsem tu přes 8 let. Dozvěděl jsem se o Trainee programu u nás na škole (VŠE), kde měl přednášku Petr Tulach, náš současný ředitel produktu, na téma simulačních modelů. To mě zaujalo, a tak jsem se sním spojil a přišel na pohovor.
„Každý projekt v Logio je neskutečná výzva, která mě dokázala posunout dál.“
Jaká byla tvá cesta od traineeho až po manažera streamu?
Tím, že jsem dělal hodně s daty, tak jsem si prošel velkým množstvím projektů nejen v rámci consultingu, ale i softwaru. Podíval jsem se do výroby, retailu i skladů a měl jsem možnost relativně rychle navnímat různé části supply chainu. Cítil jsem, že už jsem připravený si své výstupy i odprezentovat u klientů a postupně se ze mě stal konzultant. U consultingu je velmi důležité mít k datům i byznysový přesah. To jsem si vyzkoušel nejvíc na projektu, kde jsem rok dojížděl k zákazníkovi do Bruntálu. Tím, že jsem byl na projektu samostatně, měl jsem možnost si to vše osahat a stát se seniorem. Po roce v mé roli seniora přišla v Logio transformace, kde jsme consulting rozdělili na jednotlivé týmy a první definovaný tým byl tým BI&Solutions, kterého jsem měl možnost se ujmout v roli leadera.
Co tě nejvíce baví na vedení datařského týmu?
Nejvíc mě baví to, že jsme skupina lidí, která má stejný koníček: data. Dokážeme si sami definovat, jaké projekty chceme dělat. Líbí se mi, že to spolu můžeme táhnout dál a neustále se rozvíjet.
Jak se snažíš předávat své zkušenosti a znalosti současným trainees a juniorním kolegům?
Velmi jednoduše – v praxi na projektech. Snažím se je brát s sebou a jít jim příkladem. Ukázat jim, jak se to dá dělat a jak se nad tím dá přemýšlet. Chci jim předat hlavně to, jak komunikovat se zákazníkem a jak si s ním správně nastavit business vztah.
„V Logio mě baví autenticita. Mohu říct to, co si myslím. Nemusím si na nic hrát.“
Prozraď nám prosím, jak dlouho jsi v Logio a jak ses k práci u nás dostal?
V Logiu jsem již 12 let. Během mého studia na vysoké škole jsem měl povinnost absolvovat neplacenou třítýdenní praxi v nějaké firmě. Vybral jsem si Logio, kde jsem ji absolvoval a z praxe se následně stala „brigáda“, kdy jsem tu pracoval cca jeden rok jako trainee a posléze jako konzultant na hlavní pracovní poměr. 😊
Pamatuješ si, jaký byl tvůj první projekt v Logio a jaké byly hlavní výzvy, kterým jsi čelil?
Můj první projekt začal již během mé neplacené praxe a byl to projekt pro společnost Continental, kde jsme řešili zavážení materiálu na výrobní linky metodou Kanban. Důležitým faktorem bylo, že některé díly neměly základní informace, rozměry, váhy, atd., a proto bylo nutné tyto informace ověřit fyzickým změřením a následně aplikovat do daného řešení.
Dokázal bys ve zkratce říct, jaká byla tvoje cesta až k roli seniorního konzultanta?
Vedle zmíněné brigády a projektu Continental jsem následně participoval na několika zajímavých projektech u významných českých a světových společností, jako jsou Plzeňský Prazdroj, Grupo Antolin či Škoda Auto. Z brigády se stal hlavní pracovní poměr a já jsem absolvoval několik dalších projektů, a hlavně jsem dostal příležitost pracovat na zahraničních projektech. Na dva roky jsem se odstěhoval do Ruska a pracoval jsem na projektech pro Volkswagen a Avtovaz. Tato zkušenost měla pro můj rozvoj obrovský přínos, protože jsem na těchto projektech byl hlavním řešitelem, a v některých případech projektový manažer. Po návratu do ČR jsem zažil spousty dalších projektů v různých rolích, až jsem se vypracoval tak, že mám teď tu možnost vést projekty a předávat své znalosti a zkušenosti ostatním kolegům a sledovat jejich kariérní cestu.
Jaké rady bys dal případným kandidátům, kteří by se chtěli do Logio přihlásit?
Logio je velmi dobrá adresa pro mladé, inspirativní lidi, kteří se nebojí a mají chuť se učit novým věcem a brát odpovědnost za svoje návrhy, řešení a inovace, které posouvají celosvětový supply chain napříč všemi odvětvími průmyslu. Hlavní rady tedy: nebát se, být proaktivní a inovativní, cílevědomý, odpovědný za svoje řešení a hlavně týmový hráč, protože naše projekty jsou komplexní a potřebují více odborností.
„V Logio mám možnost vést projekty a předávat své znalosti a zkušenosti ostatním.“
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
20. července 2024 Logio slavilo 20 let. Srdečné poděkování patří našim stávajícím kolegům a všem, kteří nám v uplynulých 20 letech pomáhali tuto společnost posouvat kupředu. 💚
Martin Plajner je vedoucí oddělení R&D a má pod svým vedením i naše trainees. Zeptali jsme se ho, i naše trainees, jak tento trainee program vnímají.
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.