Jak v Logio píšeme software
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
Počet nakažených koronavirem v Česku se počítá v řádu stovek. A pravděpodobně bude hůř.
Každá velká tuzemská firma má téměř stoprocentní jistotu, že některý z jejích zaměstnanců je koronavirem nakažený. U těch menších společností je pak velká pravděpodobnost, že se podobné situaci v budoucnu nevyhnou. A to nemluvíme o zaměstnancích, kteří skončí v karanténě, protože s někým z nakažených přišli do styku. Pokud se ve fabrice objeví byť jeden případ, do karantény putuje celý kolektiv.
Druhým aspektem jsou zavřené hranice, přes které projedou pouze kamiony. Velké procento tuzemských automobilek spoléhá na zahraniční pracovníky, kteří se teď do Česka nedostanou.
V Logio jsme už týden před omezením pohybu v Česku predikovali možná rizika pro tuzemské firmy. Naše modely indikovaly vysokou pravděpodobnost, že dojde na postupné přerušování provozu velkých výrobních společností.
Zejména v automobilovém průmyslu je situace vážná. Doprava dílů z Číny se zadrhává, což při dnešním důrazu na štíhlou logistiku bez zbytečných zásob znamená zásadní komplikaci, když není možné zaručit včasné dodávky.
Zastavení výroby znamená pro automobilový průmysl ztráty ve výši 80 mld. Kč za měsíc. Otázka, na kterou v současné době nikdo nemá odpověď, zní – jak dlouho to bude trvat?
Uvažovat můžeme o dvou scénářích, lepším a horším. Vyloženě dobrý přitom není ani jeden z nich.
V prvním, optimistickém případě se vrcholu epidemie dočkáme začátkem léta. Během letních měsíců se tak postupně obnoví výroba. Čtyřměsíční výpadek by ale pro automobilky znamenal ztráty 320 mld. Kč.
Pesimistický scénář počítá s tím, že vrchol epidemie přijde na podzim. Odstávka osmi měsíců by přinesla ztráty 640 mld. Kč.
Pro srovnání – český státní rozpočet počítal pro letošní rok s příjmy přes 1,5 bilionu korun a vláda avizovala pomoc pro celou ekonomiku ve výši 100 miliard.
V kontextu dopadů koronaviru na český průmysl a služby se přitom úplně ztrácí propad českého státního rozpočtu. Už v únoru, před vypuknutím epidemie, hlásil historicky nejhorší výsledek.
V momentě, kdy se situace uklidní a kdy budeme potřebovat zdroje pro řešení krize, nebude kam sáhnout. Kasa bude po nejdelším období růstu ekonomiky paradoxně prázdná. Koronavirus tak bezesporu představuje loučení se s „mejdanem“, kterým byl nejdelší růst ekonomiky v dějinách.
Ekonomickým dopadům už není možné se vyhnout. Proto přichází čas přemýšlet, jak je minimalizovat. Efektivní řízení zásob, lidských a finančních zdrojů bude jistě jednou z metod, jak v době „pokoronavirové“ vytěžit z minima maximum a v co nejkratší možné době plně restartovat výrobní procesy. S tím vším vám Logio dokáže pomoci tak, aby veškeré zdroje byly využity na maximum.
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
20. července 2024 Logio slavilo 20 let. Srdečné poděkování patří našim stávajícím kolegům a všem, kteří nám v uplynulých 20 letech pomáhali tuto společnost posouvat kupředu. 💚
Dianka Ščuková, Jiří Dědeček a Jan Volf. Každý z nich sdílí svou jedinečnou cestu od začátků ve firmě až po současné seniorní pozice. V článku se dozvíte, jak náhodné příležitosti a osobní iniciativy vedly k jejich profesnímu růstu.
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.