SQL a jak ho využíváme u nás v SW (aneb bez čeho se v Logio neobejdeme)
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
„Vždycky, když jsem měl pocit, že už v Logio dělám něco dlouho, tak jsem si našel nějakou jinou oblast, kde mohu pomoci. A to mě tu baví.“
Jak se člověk studující chemii a obranu dostane k práci s daty a ke consultingu v oblasti supply chainu?
Nestudoval jsem tak úplně chemii, ale Ekonomiku a řízení chemických a potravinářských podniků. Podstatné předměty tam byly operační analýza a logistika od legendárního prof. Ivana Grose. A jednou mě oslovila naše asistentka na simulace, jestli bych se chtěl potkat s Tomášem Formánkem z firmy Logio. A od té doby jsem tady.
V Logio jsi od roku 2007. Jak se od té doby firma podle tebe změnila?
Zvenku dost, je nás podstatně více, nesedíme v malých kancelářích v Holešovicích, máme více zkušeností, více nových kolegů. Ale myslím, že duch Logio je pořád stejný.
Jak se změnili lidé, kteří sem přichází? Čím firmu dokázali obohatit dříve a čím nyní?
Řekl bych, že dříve jsme byli více zaměření na logistiku v tom užším slova smyslu. Teď přichází hodně nových lidí, pro které jsou datové nástroje už mnohem samozřejmější součástí jejich práce. Dřív byl naším nástrojem Excel, dneska je to Power BI a další. Ale nové kolegy hledáme pořád stejné – ty se zápalem pro věc a určitou zvědavostí.
V našem profilu říkáme, že Logio je svoboda dělat si věci po svém. Máš nějaký konkrétní příklad, kterým bys to sám potvrdil?
No, já si dělal vždycky věci po svém, a tak mi taky stalo, že jsem postupně v Logio ledasco dělal. Našel jsem si simulační nástroj SIMIO, položil jsem kdysi základy pro první verzi VERITICO FLOW na distribuční strategie. V Logio tě málokdy někdo omezuje v rozletu, pokud ukážeš, že to máš aspoň trochu promyšlené a bude to k něčemu užitečné.
Prošel jsi několika odděleními. Začínal jsi na údržbě, pokračoval v consultingu, nyní máš pod sebou softwarovou část. Zkus u každé oblasti vypíchnout moment, který tě profesně posunul dál.
Já vlastně začínal v té softwarové části, psal jsem první manuál k tehdy novému Planning Wizardu, ale chtěl jsem dělat simulace, tak jsem byl v malém týmu co dělal simulaci, údržbu a procesy (SUPR se to jmenovalo). Asi nejvíc mě posunul projekt řízení zásob pro ČEZ, tam jsem dostal od Marka velkou důvěru a většinu projektu jsem si řešil sám.
Hodně mi pomohlo, že mě Tomáš Hladík s sebou tahal na údržbářské konference a do EFNMS, tam jsem si procvičil komunikaci v mezinárodním prostředí a získal víc důvěru ve své schopnosti. No a pak se mi občas zdálo, že něco nefunguje jak má, tak jsem dostal za úkol to opravit. Tím jsem se i dostal k manažerským funkcím.
Díky svým zkušenostem dokážeš pochopit práci kolegů z jiných oddělení, ale občas můžeš vidět i místa, kde by se dalo více zabrat. Máš ambice kolegům radit či pomoct, nebo se soustředíš jen na svůj „byznys“?
Mám radost, že si na mě kolegové, které jsem kdysi přijímal do Logio, občas vzpomenou a na něco se zeptají. Takže rád pomůžu, ale snažím se jim do jejich práce nekecat. V některých oborech k tomu ani nemám kompetenci. Jistou chvíli jsem sloužil jako takový mostík mezi naší softwarovou a consultingovou částí, takže je to spíš o tom občas něco propojit, dohodnout nebo poradit, že jiný kolega ví něco, co by další mohlo zajímat.
Více jak deset let působíš v manažerské roli. Co je podle tebe při vedení lidí nejdůležitější a jak své kolegy motivuješ?
Nejdůležitější je obklopovat se chytrými lidmi, ideálně chytřejšími, než jsem já. A hlavně lidmi, kteří jsou motivovaní a práce je baví. Pak je to radost a stačí jim jen občas ukázat směr, zkoordinovat úsilí a věci mají tendenci se dařit. Na externí motivaci moc nevěřím, naše práce nás musí bavit, což má být ten hlavní motor. Snažím se dávat lidem co největší důvěru a svobodu. Myslím, že se to vyplatí a jen málokdy mě tento přístup zklame.
Nyní jsi Chief Technology Officer. Co si pod touto funkcí v Logio představit?
Mám na starost naše softwarové produkty. Takže vizi jejich dalšího použití, roadmapa, plány na jejich rozvoj a mimo jiné taky tu údržbu, kterou jsem kdysi začínal. Hodně svého času trávím tím, abych bojoval za produkty a jejich rozvoj, koordinoval, aby byly užitečné pro naše zákazníky. Pro oddělení, která zákazníkům produkty dodávají a pak se o ně starají, je zase důležité, aby to šlo co nejjednodušeji.
A mám skvělý tým analytiček, testerek a product ownerů, který mi v tom pomáhá.
Co je nyní vlajkovou lodí Logio v oblasti softwaru?
Jednoznačně VERITICO STOCK, to nás živí. Do budoucna i VERITICO PRICE, do kterého investujeme a od jehož spolupráce se STOCKEM si hodně slibujeme.
Jak se propisuje do našeho softwaru umělá inteligence?
Naše řešení v sobě měla to, čemu se dnes říká umělá inteligence, už od samého začátku. Jedním z klíčových použití je predikce budoucích prodejů, predikce dopadu změny cen, ať už promočních, nebo běžných na prodej.
V poslední době hledáme i způsoby, jak využít nově se objevující přístupy k použití umělé inteligence, jako jsou velké jazykové modely nebo generativní sítě. Nemáme ale ve zvyku skákat na hype-trendy, hledáme využití, které bude ku prospěchu našim zákazníkům a nebude to jenom pozlátko.
Bude její význam v budoucnu růst?
Myslím, že AI si projde stejným kolečkem jako jiné technologie. (Slyšel jste někdo poslední dobou něco o blockchainu, jen tak mimochodem?) Nejdříve nadšení, pak časem někdo přijde na to, jak to použít k něčemu užitečnému a až poté to začneme uplatňovat do praxe. A vlastně o tom nebudeme ani moc vědět a přijde nám to přirozené. AI má samozřejmě i spoustu etických a právních úskalí, se kterými se jako společnost budeme muset vypořádat. Ale jsem optimista a myslím, že se s tím naučíme žít, podobně jako s předchozími revolučními vynálezy.
Do jaké míry výstupy AI přezkoumává konzultant?
Netroufnul bych si vydávat jakékoliv výstupy třeba z ChatGPT za své. LLM (velké jazykové modely jako ChatGPT) si často vymýšlí, a to nezřídka hodně věrohodně. Je potřeba je kontrolovat. Já např. používám tyto doplňky, když si něco programuji sám pro sebe, ušetří mi to hodně práce při psaní kódu, ale pokud nerozumíte tomu, co děláte, snadno vás to svede na scestí.
Jsou krabicová řešení v rámci softwaru budoucností? Jaký význam jim připisujeme v Logio?
Krabicová řešení jsou asi definitivně minulostí. Krabici si nikdo nekoupí. Buď potřebujete vyřešit dílčí problém a seženete si na to appku, která ho řeší přiměřeně dobře, a integrujete si ji do procesů, nebo jste velká firma a chcete řešení od spolehlivého dodavatele, které si necháte přizpůsobit tak, abyste z něj vymáčknuli maximum.
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
20. července 2024 Logio slavilo 20 let. Srdečné poděkování patří našim stávajícím kolegům a všem, kteří nám v uplynulých 20 letech pomáhali tuto společnost posouvat kupředu. 💚
Dianka Ščuková, Jiří Dědeček a Jan Volf. Každý z nich sdílí svou jedinečnou cestu od začátků ve firmě až po současné seniorní pozice. V článku se dozvíte, jak náhodné příležitosti a osobní iniciativy vedly k jejich profesnímu růstu.
Martin Plajner je vedoucí oddělení R&D a má pod svým vedením i naše trainees. Zeptali jsme se ho, i naše trainees, jak tento trainee program vnímají.
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.