
Candidate experience
Candidate experience v Logiu očima Sany a Martina: Jak vypadá přijetí nováčka a proč na tom záleží.
Možná vaše firma prochází velkou fluktuací nebo se vám nedaří najít správné kandidáty. Nebo prostě máte pocit, že by lidé ve vašem provozu mohli pracovat lépe, s vyšší produktivitou nebo větším nadšením pro věc. Pokud vás trápí podobné otázky, zkuste se podívat, zda by vám nepomohla jednoduchá věc – komplexní analýza dat.
Dnešní nástroje v oblasti business intelligence (BI) dokážou být v HR skvělým pomocníkem. Jeden příklad za všechny – máme za sebou zkušenost s pandemií covid-19 a jejími dopady na absenci lidí či omezení v provozu. A právě analýza dat dokáže velmi přesně a přesvědčivě dodat informace o celkovém dopadu změn v pracovním prostředí na produkci, obchod i zásoby. Dokáže tak firmu připravit na jakýkoliv výkyv, který může v budoucnu přijít.
Dopad BI je však mnohem širší a napomáhá strategickému rozhodování manažerů firmy s reálnými dopady do obchodního výsledku. Personalisté díky němu mají ideální nástroj pro získání, udržení a rozvoj zaměstnanců, což zlepšuje návratnost investic, zvyšuje produktivitu práce a přispívá ke zlepšení pracovního prostředí. Umí se podívat na vyhodnocení mezd, časových dispozic, školení, nemocenské nebo úrazovosti. Taková data následně využijete při plánování rozpočtů, směn, zdrojů či ziskovosti. Podle různých kritérií můžete analyzovat i jednotlivá oddělení, ať už je to počet nebo zkušenosti lidí, a plánovat třeba nástupnictví na vedoucích pozicích.
Vyhodnocení efektivity práce je navíc jednou z klíčových součástí BI. Dnes je již běžné produktivitu práce monitorovat. Každá transakce na repetitivních pozicích (skladník, práce na lince apod.) je doprovázena skenováním transakce samotné. Málokterá firma ale tato data dále vyhodnocuje – a zde přichází na řadu BI. Měřit a vyhodnocovat lze nejen individuální, ale i týmovou produktivitu. Skupiny zaměstnanců je pak možné sestavit , aby byly v každém okamžiku i součtu produktivnější. A co víc, BI umí pomoci i s řadou dalších detailů. Představte si nápor na pokladnách velkého obchodního řetězce v pátek odpoledne. Umělá inteligence dokáže plánovat směny tak, aby v podobných situacích nedocházelo ke kolapsu – tedy do přesně daných slotů modelovat optimální týmy.
Firmy se aktuálně potýkají s nedostatkem zaměstnanců, což v kombinaci s tlakem na ceny vstupů, na flexibilnější pracovní podmínky nebo třeba čtyřdenní pracovní týden nebude znamenat nic jiného než zvýšený zájem o produktivitu práce. Analýza dat v HR tedy může přinášet velmi zajímavé a užitečné výsledky. Jde jen o to naučit se je získávat, číst a pracovat s nimi.
Ing. Filip Vondruška je senior konzultant společnosti Logio a ve své práci se zaměřuje zejména na práci s daty. Jeho specializací je Business Intelligence, datová analýza a vizibilita, použití metod AI a ML, optimalizace produktového portfolia a řízení promočních akcí. V Logio vede tým Data Miners, který patří k nejlepším týmům tohoto typu v ČR.
Candidate experience v Logiu očima Sany a Martina: Jak vypadá přijetí nováčka a proč na tom záleží.
Dianka Ščuková, Jiří Dědeček a Jan Volf. Každý z nich sdílí svou jedinečnou cestu od začátků ve firmě až po současné seniorní pozice. V článku se dozvíte, jak náhodné příležitosti a osobní iniciativy vedly k jejich profesnímu růstu.
Martin Plajner je vedoucí oddělení R&D a má pod svým vedením i naše trainees. Zeptali jsme se ho, i naše trainees, jak tento trainee program vnímají.
Různými výhodami pro zaměstnance se ohání prakticky každá firma, ale ne vždy jsou tak atraktivní, jak vám je potenciální zaměstnavatelé představují. Jak je to ale u nás? Pojďme se na něj podívat.
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.