Nový obchodní ředitel Logio: Filip Zapletal pomůže s globálním růstem
Konzultačně-technologická společnost Logio uzavřela fiskální rok 2024 s celkovými tržbami téměř 320 mil. Kč a očekávaným ziskem téměř 63 mil. Kč.
Spotřeba plastů exponenciálně roste a s ní dopad na životní prostředí, planetu a také všechny její obyvatele. Je už pozdě? Nebo máme šanci naši zemi zachránit? Přečtěte si o třech projektech, které mohou způsobit opravdovou změnu.
“Já bych to pálil”, to jsou slova Petra Tulacha, našeho kolegy, která nás vedla k podrobnějšímu zkoumání problematiky pálení plastů. V dnešní době jde do evropských spaloven, které jsou určeny k výrobě elektrické energie pomocí tepla a páry, víc než 42 % plastového odpadu. Zajímavé je, že plast je energeticky hutnější než uhlí. Jedna z nějvětších překážek, které musí spalovny překonat, je cena samotné spalovny a její provoz. Díky tomu, je spalování dražší, než skladování plastů na skládkách.
Spalovny jsou schopny vytvořit elektrickou energií pro desítky tisíc domácností. Ovšem výzkumy ukázaly, že recyklace je stále energeticky výhodnější, díky ušetření energie k těžení fosilních paliv pro výrobu nových plastů.
Dopad pálení plastů na životní prostředí je stále menší a menší. Například spalovny odpadu v USA v roce 2017 vyprodukovaly víc než dvojnásobek oxidu uhličitého než spalovny plastů.
Poměrně novým způsobem, jak zpracovávat plasty je pyrolýza. Jedná se o technologii zpracovávání odpadu pomocí tepla za minimální přítomnosti kyslíku. Dochází ke vzniku pouze nepatrného množství oxidu uhličitého a toxických látek. Tímto způsobem lze z plastů vyrobit například naftu nebo produkty petrochemie zahrnující nové plasty. Hlavním problémem tohoto postupu zůstává cena, která je v porovnání s výrobou nafty z fosilních paliv stále vyšší.
Poslední výzkumy ukazují, že pouze 9 % plastu je zrecyklováno. Důvodem tohoto nepoměru je hlavně cena. Náklady na výrobu “nových plastů” jsou nižší, než recyklace již existujících. Andrew Forrest, spoluzakladatel Minderoo Fondation, přišel s řešením tohoto problému. V rámci projektu Sea The Future oslovuje velké společnosti, aby nepatrně zvýšily cenu výrobku v nově vyrobených plastech. Pro představu se jedná o navýšení přibližně o 1 cent. Díky tomuto navýšení se vyrovnává cena mezi nově vyrobenými plasty a plasty recyklovanými. Tyto výdělky jdou následně na rozvoj technologií v oboru recyklace plastu. Pro vzbuzení většího zájmu je projekt transparentní, dochází tedy k marketingovému boji mezi velkými firmami. Díky této transparentnosti můžeme i my zamezit zbytečné výrobě nových plastů a to tak, že podpoříme společnosti, které se zapojili do projektu Sea The Future. Dalším aspektem celého projektu jsou nové pracovní možnosti. Vznikají pozice tzv. sběračů a to v zemích, kde je plastic waste zásadním problémem. Oblasti s největším plastovým znečištěním jsou zároveň chudé, tedy každá nově vzniklá pracovní příležitost je vítaná.
Organizace The Ocean Cleanup se zabývá odstraněním plastového znečištění v řekách a oceánech. Vynalezla systém čištění řek, aby byl plast zachycen ještě před dosažení oceánu. V první části tohoto projektu zmapovali znečištění všech světových řek. Z celého výzkumy vyplývá, že pouze 1000 světových řek, což je zhruba 1%, může za 80% znečištění oceánu.
Mezitím se pustili do vývoje čistícího systému. A na konci roku 2019 představili The Interceptor. Plovoucí stroj s úložnými kontejnery s systémem sbírání plastů. Pomocí bariér jsou plasty proudem řeky svedeny k Interceptoru a přepravním pásem vyvezeny ke kontejneru. Bariéry jsou zároveň na řece umístěny tak, aby nebránily v průjezdu lodím. The Interceptor již aktivně čistí řeku Klang v Malaysii, Cengkareng drain na Jakartě, Mekong Delta ve Vietnamu a poslední putuje do Dominikánské republiky na řeku Rio Osama.
Cíle organizace The Ocean Cleanup jsou vyčistit 90% znečištění oceánů, na kterých mají rozmístěno celkem 15 čistících systémů. A do roku 2025 vyčistit všech 1000 nejznečištěnějších řek.
Recyklovat, pálit a odstranit již vzniklé plastové znečištění. Každé řešení se nabízí v jiné fázi “života plastu”, ale všechna nás vedou k čistšímu a šetrnějšímu životnímu prostředí. Pojďte se zapojit i vy! Podpořením projektu The Ocean Cleanup, recyklací plastů, nebo ještě lépe jeho částečnou eliminací z vašeho života.
Konzultačně-technologická společnost Logio uzavřela fiskální rok 2024 s celkovými tržbami téměř 320 mil. Kč a očekávaným ziskem téměř 63 mil. Kč.
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
20. července 2024 Logio slavilo 20 let. Srdečné poděkování patří našim stávajícím kolegům a všem, kteří nám v uplynulých 20 letech pomáhali tuto společnost posouvat kupředu. 💚
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.