Nový obchodní ředitel Logio: Filip Zapletal pomůže s globálním růstem
Konzultačně-technologická společnost Logio uzavřela fiskální rok 2024 s celkovými tržbami téměř 320 mil. Kč a očekávaným ziskem téměř 63 mil. Kč.
O tom, že máme v Logio trainee program už možná víte. Ale jak to vlastně funguje? Co vlastně trainee program nabízí? Co si studenti chválí? Na tohle a ještě více jsme se zeptali tří z našich současných trainees. 🙂 Otázky jsme pokládali také Ivče s Martinem, kteří mají aktuálně v Logio trainee program na starosti.
Martin Plajner – Vedoucí oddělení R&D.
V Logio má pod svým vedením dva důležité týmy – Research & Development a Trainees.
Jak vlastně trainee program v Logio vznikl?
Trainee program vznikl hodně organicky přirozeným vývojem z přirozené potřeby. Když jsem do Logio nastoupil, trainees tu již existovali a fungovali. Jednalo se o přibližně pět lidí. Firma byla menší a šlo to bez většího systému a řízení. Postupně jsme došli k tomu, že by se hodila systematická péče o studenty, protože mají specifické potřeby. Přišel jsem tak s návrhem, že se toho ujmu po Hance, kolegyni, která s tím začala a odcházela na mateřskou. Od ní vyšel ten první impuls a postupně jsme se dostali k tomu, čemu už určitě můžeme říkat program.
„Bylo to prozření, že je extrémně potřebné se bavit s lidmi o tom, jaké je jejich směřování. Kroky, které dělají na operativní úrovni i v dlouhodobém horizontu, musí dávat smysl jak danému člověku, tak i společnosti.“
Jaké jsou hlavní cíle a filozofie našeho trainee programu?
Hlavním cílem trainee programu je připravit studenty na přechod na full-time. S tím se nijak netajíme a vždy to říkáme. Dává nám to jistotu v rozhodování co chceme a nechceme dělat a současně mnoho zodpovědnosti. Pokud tento cíl chceme naplňovat, pak musíme zajistit takovou práci, aby sami trainees chtěli zůstat a přejít na full-time. Máme samozřejmě i vedlejší cíle, jako je pomoc s našimi projekty a případně i s neprojektovou činností. Z pohledu trainees samotných je to nabídnout během studia smysluplnou práci, která jim současně umožní dostudovat. Snažíme se být extrémně flexibilní a féroví, vše stavíme na komunikaci a osobní odpovědnosti. Věřím, že nikdo z našich lidí nemůže říct, že mu Logio bránilo v možnosti dostudovat.
„Sestavování týmu jen na základě sympatií může vést k jednostrannosti. Někdy je třeba hledat schopnosti, které nejsou jen příjemné, ale obohacují tým z jiné perspektivy.“
Jsou nějaké typické výzvy, se kterými se trainees setkávají během práce v Logio, a jak je případně podporuješ v jejich řešení?
Výzvy pro trainees jsou různých druhů. První jsou ty na projektech, čili přímo v práci, kterou po nich chceme. Tam není moje role jim s tím vysloveně pomáhat, na to mají projektového manažera a projektový tým. Samozřejmě, pokud se problémy nedaří vyřešit v týmu, je třeba je eskalovat buďto k Teamleaderce Ivaně, anebo ke mně. V tu chvíli do toho pochopitelně nějak vstoupíme a pomůžeme podle potřeby. Jiný typ výzev je z pohledu plánování času, zkouškových, erasmů, atd. Tam je naší rolí koordinovat kapacity tak, aby všichni měli co dělat a současně abychom drželi patřičnou kapacitu vůči firmě. A možná poslední a nejdůležitější je rovina trainees samotných jako lidí. Naším úkolem je provázet je na jejich kariérním rozvoji. Ukazujeme jim možnosti toho, co dělat dál, konzultujeme s nimi jak potenciál u nás, tak témata ve škole, případně i možnosti mimo Logio. V těchto konverzacích se nám daří být hodně otevření, protože primární cíl je sice jasný, na druhou stranu, trainee vůči nám nedělá žádný závazek a ani my negarantujeme full-time pozici. Proto i když se nedomluvíme na pokračování, tak není ani na jedné straně důvod pro pocit křivdy.
Jaké jsou klíčové dovednosti a kompetence, které hledáme u kandidátů do trainee programu?
Na to se těžko odpovídá. Klíčová kompetence je být potenciálně dobrým konzultantem. To je asi celý soubor dovedností a hodně souvisí se schopností rychle pochopit složité systémy, najít v nich problémy, umět nahlédnout do řešení a vysvětlit ho. A jsem rád, že se nikdo neptá, jak se tohle na pohovoru pozná, protože to neumím dobře vysvětlit. Ale myslím, že jsme v tom docela dobře úspěšní.
Dokážeš říct, jaká je tvoje nejoblíbenější část práce s trainees a proč?
Je to práce s lidmi a ta je celá skvělá. Vzhledem k tomu, jak moc na začátku své kariéry jsou a jak moc se toho mohou a musí naučit, tak nejvíc nejlepší je ta možnost sledovat, jak rostou. Jak se postupně na našich 1to1 posouvají témata, která řešíme, od těch základních k těm složitějším, a jak se mění jejich pohled na věci. Současně naši lidi jsou velmi seberealističtí a dobře zpracovávají zpětnou vazbu, kterou se snažíme v naší kultuře hodně motivovat. A v tu chvíli je tenhle proces ještě rychlejší. Pohled zpátky na to, kolik lidí jsme již takto měli možnost ovlivnit a jak klíčovou roli v začátku jejich kariéry hrajeme, ve mně vzbuzuje až úctu a velký závazek.
Ivana Faltysová – Teamleaderka trainees
Jak dlouho jsi v Logio a jaká byla tvoje cesta až do pozice Teamleaderky trainees? 🙂
Do Logia jsem nastoupila v září 2022, takže jsem tu téměř dva roky. Začínala jsem s menšími úkoly a postupně se dostávala k větším projektům. Na Logio jsem si vždy cenila osobního přístupu a přátelské atmosféry, kterou jsem se snažila sama vytvářet. Možná i proto mě Martin v dubnu oslovil s nabídkou převzít pozici teamleadera po bývalém kolegovi.
Jaké jsou hlavní odpovědnosti v roli Teamleaderky v rámci trainee programu?
Moje hlavní role je sledovat kapacity trainees a mít přehled o jejich zájmech a oblastech, ve kterých se chtějí zlepšovat. Pomáhám jim, když si s něčím nevědí rady, a kontroluji, jestli se projekty vyvíjejí správně. Když ne, hledám příčiny a řeším je. S Martinem se také bavíme o strategickém rozvoji trainee programu – kam ho chceme posunout, a s manažery streamů diskutujeme, jaké mají plány na nábor full-time zaměstnanců. Dále se účastním pohovorů s trainees, takže pokud někdo z vás uvažuje o našem trainee programu, určitě se tam potkáme! 🙂
Jakým způsobem podporuješ trainees v jejich rozvoji v rámci trainee programu?
Pokud krejčí šije šaty na míru, já se snažím šít projekty na míru. U každého traineeho znám jejich cíle a ambice a přiřazuji je na projekty tak, aby odpovídaly jejich zájmům a směřování. Doufám, že všichni trainees ví, že pokud si s něčím nevědí rady, mohou za mnou přijít. Ráda jim pomohu nebo je nasměruji na někoho, kdo jim bude schopen poradit. V Logio máme spoustu školení a workshopů, díky kterým se mohou trainees dozvědět více.
Co bys poradila studentům, kteří se chtějí připojit k trainee programu v Logio?
Udělejte to! Je to jízda, kterou nechcete minout. Čekají vás tu spousty příležitostí a v krátkém čase se naučíte neuvěřitelné množství nových věcí. Jako bonus k tomu jsme parta nadšenců nejen do supply chainu, ale i do mimopracovních aktivit, takže spolu můžeme vyjet do hor, na kola, nebo zajít na motokáry.
Veronika Junková – Trainee
Prozradíš nám, jak dlouho v Logio jsi a jak ses o trainee programu dozvěděla?
Na Logio jsem narazila před rokem, když mi při procházení nabídek na LinkedInu padlo do oka. 🙂 A od té doby jsem tady.
Jaká je tvoje nejpamátnější zkušenost nebo projekt, na kterém jsi v Logio pracovala?
Za mě to byl určitě projekt v Hartmann Rico, pro který jsme dělali předimplementační analýzu a následně POC celopodnikové aplikace. Byl to můj zatím největší projekt, kde jsem často jezdila přímo k zákazníkovi a vnímala tak přidanou hodnotu, kterou mu přinášíme.
Jak se ti daří sladit studium s prací v Logio? Máš nějaký tip na to, jak úspěšně skloubit školu s prací?
Ke škole a Logiu mám ještě další práci a zároveň jsem založila neziskovku TABU, takže vytížená jsem časově fakt hodně, ale i přesto se dá v Logiu vždy domluvit a lidi jsou fakt chápaví. Důležité je hlavně informovat všechny na projektu dopředu, které dny jsem dostupná a snažit se případně taky přizpůsobit ostatním. Ale overall jde poznat, že v Logiu chtějí, abychom primárně dostudovali a vychází fakt moc vstříc.:)
Jaké technologie a nástroje jsi se naučila používat během trainee programu v Logio?
Většinu projektů jsem měla hlavně datově-analytických, takže především PowerBI, PowerApps, PowerAutomate.
Adéla Kubíková – Trainee
První otázka zůstává stejná – jak dlouho v Logio jsi a jak ses o trainee programu dozvěděla?
V Logiu jsem od května 2023, takže krátce přes rok. Logio znám poměrně dlouho, jezdila jsem kolem kanceláří každý den tramvají a potkali jsme se i na kariérním veletrhu na vysoké škole. Když potom nastala vhodná chvíle, na webu Logio jsem našla všechny důležité informace a přihlásila jsem se.
Máš pocit, že ti práce v Logio pomohla aplikovat teoretické znalosti z univerzity do praktických situací?
Záleží, na jakém projektu zrovna pracuji. Určitě jsem ale využila znalosti z kombinatorické optimalizace, strojového učení, statistické analýzy. Je možnost vybrat si projekt podle toho, co mě baví, a to je určitě fajn.
Jaký máš pocit z firemní kultury a atmosféry v Logio?
Firemní kultura je založená na vzájemném respektu, důvěře, osobní odpovědnosti a příjemném pracovním prostředí. Pro mě to znamená, že si můžu vybrat, které dny budu pracovat, a nemusím mít strach zeptat se kohokoliv o radu. Do kanceláře se vždycky těším, protože atmosféra je neformální, přátelská a hodně uvolněná. Po práci je možnost zúčastnit se některé z mnoha pravidelných aktivit, jako je třeba hraní deskovek, posezení u pivka, sledování filmů a nebo vyjet na víkend na kola, nebo výletovat na Slovensko na hory.
Jak hodnotíš flexibilitu, kterou ti Logio nabízí?
Je to super! Můžu pracovat, kdy se mi to zrovna hodí. Kromě školy a práce tak můžu zvládat i tréninky a další aktivity. Není problém sejít se s kolegy na poradě ráno a svoje úkoly dodělat večer. A když je toho zrovna víc a nestíhám dojet do kanceláře, není problém pracovat z domova. Logio mi umožnilo odjet na půl roku pryč a kolegy jsem online překvapila výhledem z Lofot, alpských ledovců, nebo z pod vrcholu Mont Blanc. Stejně tak mi Logio umožnilo vyjet na Erasmus ve Francii. 😄
Adam Zjavka – Trainee
Adame, i ty nám prosím řekneš, jak dlouho v Logio jsi, a jak ses o trainee programu dozvěděl?
V Logio som momentálne dva mesiace a dozvedel som sa o ňom od svojej kamarátky/spolužiačky, kedy o ňom pri viacerých príležitostiach hovorila v dobrom svetle. Eventuálne som sa tu pri hľadaní novej práce rozhodol zúčastniť pohovoru a moc sa mi tu zapáčilo.
Jaká je tvoje oblíbená část práce v Logio a proč?
V Logiu sa veľmi dbá na vytváraní a udržiavaní dobrých vzťahov na pracovisku, kedy si ľudia neváhajú navzájom pomôcť. Vedenie naslúcha problémom a buduje v nás dôveru v to, že pokiaľ sa im zveríme, tak nás vypočujú a problém riešia, čo najskôr to je možné.
Jaké konkrétní dovednosti nebo znalosti jsi získal během svého působení v trainee programu?
Rýchlo získavam prehľad o tom, aké možnosti sú v svete dát, ba čo viac ako funguje biznis samotný, čo beriem ako nenahraditeľné a užitočné skúsenosti.
Dostáváš v Logio dostatečnou podporu a zpětnou vazbu, abys mohl růst a zlepšovat své dovednosti?
Nemôžem si na nič sťažovať. Od začiatku som sa tu cítil prijatý do prostredia. Aj okrem viacerých workshopov, ktoré si firma organizuje, je tu veľa možností si rozšíriť svoje povedomie o celé spektrum zaujimavých vecí, pokiaľ človek naslúcha.
Konzultačně-technologická společnost Logio uzavřela fiskální rok 2024 s celkovými tržbami téměř 320 mil. Kč a očekávaným ziskem téměř 63 mil. Kč.
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
20. července 2024 Logio slavilo 20 let. Srdečné poděkování patří našim stávajícím kolegům a všem, kteří nám v uplynulých 20 letech pomáhali tuto společnost posouvat kupředu. 💚
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.