Jak v Logio píšeme software
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
Expert na Power BI, datový guru a také seniorní businessový konzultant. Všemi těmito tituly se pyšní náš skvělý Filip Vondruška, kterého jsme pro vás vyzpovídali. Jeho sdílení je poučné jak pro experty, tak pro nováčky, kteří se kolem dat jen občas mihnou. Dobře se usaďte a rozhovor právě začíná…
Na začátek bych se tě zeptala, Filipe, proč sis vlastně tenkrát, před těmi 7 lety, zvolil Logio?
Moje cesta do Logio byla celkem zajímavá. Logio jsem samozřejmě už znal, ale pak jsme se potkali na jednom z projektů ve firmě, kde jsem implementoval BI řešení. Měl jsem možnost podívat se trošku detailněji na to, jak software Logio vypadá a co nabízí, a moc se mi líbil. Pak jsem se navíc dozvěděl, že Logio má shodou okolností pobočku i v Hradci. To byl pro mě takový impuls a rozhodl jsem se do Logia napsat. Sám od sebe. Bez toho, aniž by byla nějaká pozice otevřena. Navíc jsem neměl žádné zkušenosti se Supply Chainem. Jediné, co jsem nabízel, bylo to, že mě vážně baví pracovat s daty. No a on se mi opravdu asi po 14 dnech ozval sám majitel Tomáš Formánek, se kterým jsme si po krátké schůzce a vypracování nějakého úkolu nakonec plácli. Myslím, že výhodou i bylo, že do firmy plné programátorů a vývojářů přišel člověk čistě zaměřený na data. To spatřuji i nyní jako takovou hlavní příznačnou věc pro Logio – je to firma, do které se lidi sami hlásí, že pro ni chtějí pracovat. Bez náboru, bez reklamy.
Ty jsi byl takovým Power BI evangelistou nebo řekněme jeho zakladatelem v Logio. Proč zrovna Power BI? Jiné nástroje ti nevyhovují?
Já jsem přišel ze světa Microsoft, takže Power BI byla „jasná volba“. Nicméně je potřeba říci, že můj systém práce se v Logio změnil a z nějakých obrovských enterprise řešení na microsoftích platformách jsem přešel k systému tzv. quick win. Rychlé odpovědi na businessové otázky. Tím pádem i moje reakce a styl práce musí být daleko pružnější. Najednou to není o tom sáhodlouze implementovat software, který dalších 5 let bez většího úsilí funguje, ale naopak. Je to o tom se umět v datech rychle zorientovat a nacházet odpovědi právě na zásadní businessové otázky.
Zkoušel sis „osahat“ i jiné nástroje?
Pochopitelně, chtěl jsem ale být nestranný a vybral jsem si 3 nástroje, které byly toho času největší špička, a sice Tableau, Qlik a Power BI. Udělal jsem si pro sebe nějaký benchmarking a z něj mi vyšlo Tableau a Power BI jako nejlepší. Jak už jsem říkal, já byl z MS světa, a navíc se časem má volba ukázala jako dobré rozhodnutí, protože nyní je Power BI brán jako nejlepší nástroj na zpracování dat a datovou vizualizaci.
Pro ty, co by potřebovali trošku více přiblížit – co to vlastně to Power BI je a jak může pomoci v businessových otázkách?
V dnešní době je ještě více než kdy jindy potřeba mít vše podložené daty. Informací se na nás valí ze všech stran obrovské množství a my si musíme čím dál víc vybírat, čemu věnujeme naši pozornost a čemu budeme věřit. Pracovat tedy s výsledky, které jsou opřené o tvrdá fakta, evidence-based. Zdaleka nestačí, že si to nějaký konzultant prostě myslí. Zde nechci podceňovat sílu know-how a zkušeností, ale ideální je vždy si k ruce vzít data.
Můžeš být trošku víc konkrétní, abychom si za tím dokázali něco představit?
Před 10 lety se analýzy řešily v tabulkách v Excelu. To by v dnešní době bylo absolutně nedostačující. Ať už odpovídáš na otázky typu: jak odřídíme sezónu na Mall.cz, jak zavážet prodejny Albertu nebo jak naplánovat počet lidí na směně, ve všech případech ti může dobrý nástroj pomoci. A je jedno jestli pracujete v Power BI, Pythonu nebo „eRku“…
Jaké jsou příklady vlastních vizualizací, které lze pomocí Power BI vytvořit pro lepší porozumění datům dodavatelského řetězce?
Jsme v době, kdy už jsou vizualizace nejen efektivní, ale také velice efektní. Vizualizace pomocí map, to už je takový standard. Současným největším trendem je asi storytelling – vysvítit problém a navíc dovést uživatele k tomu, kde je „root cause“ problému. Už se tedy do pozadí dostávají takové ty zbytečně okázalé reporty a dashboardy, ale naopak jde o to dostatečně efektivně upozornit na problém. A ideálně uživatele reportu navést na správné řešení. Vizualizace pomáhá ten problém prezentovat. Jednoduše. Jasně.
Jak Power BI pomáhá při forecastu poptávky a optimalizaci zásob? Logio má k tomuto účelu software VERITICO, je tedy nějaké propojení na této úrovni?
Propojení tam je, celkem podstatné, ale pracujeme na tom, aby bylo ještě větší. Zatím se to děje na úrovni datové kvality. Je totiž pravdou, že software VERITICO bude jen tak dobrý, jak bude mít dobrá vstupní data. Power BI může pomoci upozornit právě na tuto nekvalitu dat. To hlášení může vypadat klasicky tak, že nechodí správně nastavený lead time dodavatelů nebo že si uživatel stěžuje, že „v tabulce, kde nám něco chodilo, nám nic nechodí“. Ten problém je ale skrytý na pozadí a nikdo by si toho bez Power BI nemusel všimnout.
Napadne tě ještě nějaký další případ?
Druhé místo, kde Power BI pomáhá v rámci VERITICO (a mohlo by i u jiných softwarů), je businessové – tedy nekontroluje „technickou“ kvalitu dat, ale businessovou kvalitu dat. Například – neroste nám zbytečně produktové portfolio? Nemáme extrémně velké množství položek? VERITICO samo o sobě řeší, aby byla správná hladina zásob produktu, ale jestli jich máte ve svém produktovém portfoliu moc, to už přesahuje primární funkci VERITICO. Podobně například monitoring, zda se dodavatelé nezpožďují ve svých dodávkách. Software by měl tendenci takový problém řešit navýšením pojistné zásoby, což je ale řešení následku, nikoli příčiny. Vhodně nastavený alerting v Power BI umí přesně na takovéto aspekty upozornit a vlastně tím rozšiřuje využití dat, se kterými VERITICO pracuje…
Jak může Power BI pomoci zlepšit udržitelnost dodavatelského řetězce prostřednictvím analýzy spotřeby energie, emisí uhlíku nebo dalších environmentálních faktorů?
Power BI a naše ekologická stopa mají jednoho společného jmenovatele, a to je transparentnost. Což může být i domýšlení důsledků své činnosti. Na projektech vidíme, že firmy se ubírají čím dál udržitelnějším směrem, dělají kroky, které by se určitě daly označit za „zelené“. Těžko říct, jestli je to z vlastních pohnutek nebo více tím, že jsou zkrátka dotlačeny legislativními nařízeními a omezeními.
Mohl bys uvést konkrétního klienta, který to třeba chytnul za správný konec?
Například pro společnost SKF je právě tato transparentnost nezbytná a to v celém E2E řetězci – od prvního výrobce/dodavatele až po koncového zákazníka. Právě v SKF to dělají nejen proto, aby legislativně vyhověli a vykazovali negativní externality podnikání, ale také proto, aby si sami vyhodnocovali a reflektovali, jaké logistické a distribuční kroky jsou zbytečné.
Mám pocit, že je to taková celospolečenská změna a otázka ekologie se dostává do povědomí každého z nás. Samozřejmě i na nás, na Logio, se obrací čím dál více firem například při zpracování ESG reportů, protože to vlastně není o ničem jiném než o zmapování celého Supply Chain procesu. A to děláme již 20 let. Takže to není nic nového. Jde jen o trochu jiné využití datového výstupu. Tímto trackováním všech možných činností a aktivit dokážeme dodat skvělý podklad pro další výpočet uhlíkové stopy.
Jaká je vlastně pozice Power BI v Logio? Na co všechno ho používáme a kolik hodin týdně strávíme s Power BI?
V consultingu tak 20–40 % času na projektu trávíme s Power BI, ale používáme také Python a Rko, zkrátka datovou analýzu. Je ale na našem dataři či consultantovi, jakou technologii pro zpracování dat využije. Jak jsem zmiňoval dříve, nástroj nám zkrátka a jednoduše pomáhá hledat odpovědi na otázky. Abych opět uvedl nějaký příklad, může to být problém typu „Mám sklad, který mi nestačí“. Jako první se tedy podíváme, jestli sklad využívá klient efektivně. Jestli způsob objednávání nebo způsob skladování je optimální a někdy dojdeme i ke zjištění, že nový sklad není vůbec potřeba. Naopak je potřeba na maximum využívat tu kapacitu, kterou už má nyní. A pokud se společnost opravdu nevejde do stávajících skladových prostor a musí stavět, tak i zde může pomoci právě Power BI – jak velký a kde by sklad měl být? Jaký bude jeho layout?
Kdy přijde doba, kdy Power BI nebude jen upozorňovat na nedostatky, ale samo navrhne doporučení a možná řešení vedoucí k nápravě?
Toto je taky jeden ze současných trendů a do 10 let to tak bude. Nyní to bohužel zatím nedělá, i když se o to už takovými dětskými krůčky snaží. Dnes je stav takový, že systém doručuje důležitou informaci k člověku, který ji má dostat. Ale tento root cause přístup, tedy automatická detekce příčiny, se v Power BI čím dál více akcentuje.
Jaká by byla tvoje rada společnosti, která váhá jak začít s používáním Power BI ve firmě?
Power BI má někdy nálepku takové hračky. Což rozhodně není! Bohužel jej ale dataři někdy neberou jako plnohodnotný nástroj pro datovou analýzu. Pravdou však zůstává, že Power BI je už tak robustním nástrojem, že dokáže pokrýt téměř veškeré informační potřeby společnosti. Takže pokud by se někdo domníval, že je to jen nějaký lepší Excel, tak se plete.
A právě protože to není lepší Excel, tak je potřeba s ním nakládat opatrně. Svěřit ho k implementaci kompetentním osobám, aby mi opravdu sloužilo co nejlépe může. Častým modelem bývá, že se „to prostě šoupne ITkům, protože přece umí s Excelem.“
Když ale vytvářím nějaké velké řešení, tak je potřeba mít komplexní znalost toho, jak je celý nástroj koncipovaný. Pro jaké účely slouží, jak se má konfigurovat a implementovat. Nakládat opatrně tedy v tomto případě znamená přizvat si odborníka, který Power BI ve firmě rozjede. A ano, i to, že to ve firmě zkusí sami, třeba s pomocí YouTube, může být cesta. Ale spíše pokud chci jednorázově něco vyřešit. Určitě ne v případě, kdy chci dlouhodobě fungující systém, který bude udržitelný. Nedopusťte tedy, aby excelovský chaos nahradil nový Power BI chaos.
Jak se dá použít Power BI v oblasti HR a recruitmentu?
Power BI je vizualizační nástroj a vizualizovat se dá samozřejmě cokoli. Mohli bychom mluvit o nějakém rozvržení směn, produktivitě, utilizaci, statistikách a podobných věcech. Pokud ale budeme chtít mluvit lidském potenciálu, schopnosti zaměstnance zapadnout do firemního kolektivu atd., tam je role Power BI minimální. HR je práce se soft skills – a z mého pohledu je možná i nežádoucí chtít nějakou pomoc od Power BI. Proto je dobře, že je to v rukou lidí.
Jak by mohl Power BI používat běžný smrtelník?
Pro nadšence a geeky je to určitě taky zajímavý nástroj – můžeme si na to pověsit analýzu našich vlastních výdajů a financí (hospodaření domácnosti), když člověk řeší hypotéku, kalendář narozenin. Jeden z kolegů například pomocí Power platformy sledoval, jestli na menu v jeho oblíbené restauraci bude kančí guláš. V ten moment, kdy se tam objevil, mu přišlo upozornění na e-mail. 🙂
S Filipem jsme se rozpovídali i na více businessové téma, a sice růstu produktového portfolia a jak to na našich projektech vlastně vypadá. Můžete si tento rozhovor poslechnout jako podcast na jakékoli podcastové platformě, anebo kouknout na něj ve video formátu na našem kanálu zde.
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
20. července 2024 Logio slavilo 20 let. Srdečné poděkování patří našim stávajícím kolegům a všem, kteří nám v uplynulých 20 letech pomáhali tuto společnost posouvat kupředu. 💚
Dianka Ščuková, Jiří Dědeček a Jan Volf. Každý z nich sdílí svou jedinečnou cestu od začátků ve firmě až po současné seniorní pozice. V článku se dozvíte, jak náhodné příležitosti a osobní iniciativy vedly k jejich profesnímu růstu.
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.