Jak v Logio píšeme software
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
Home office. Někteří ho milují, jiní se ho děsí. Někdo udělá práce třikrát více než v kanceláři, někdo si vytřídí skříň a umyje všechna okna. Každý z nás se ale čas od času na HO ocitne, ať už máme rýmu, čekáme na elektrikáře, nebo zrovna trávíme týden na chalupě. A pro některé Logiáky je práce remote dokonce životním stylem!
Pracovat z domova přináší spoustu výhod a svobod, ale taky zodpovědnosti. To platí i pro práci v Logio obecně. A zatímco v kanceláři je na nás přirozeně „vyvíjen tlak“ k produktivitě vlivem prostředí a kolegů, doma se to občas může zvrhnout. Jsme pány vlastního času, a o to víc je na místě silná vůle a disciplína.
Jak to tedy udělat tak, abychom i ve dnech strávených na HO byli efektivní a produktivní, ale zároveň si dokázali udržet zdravý balanc mezi prací a osobním volnem, když už si práci někdy prostě musíme „tahat“ domů?
JAK VYPADÁ TVOJE PRACOVNÍ MÍSTO?
To, kde se naše práce z domova odehrává, je extrémně důležité. Koukáš do notebooku z gauče, vedle máš nevyžehlené prádlo a ze dřezu se na tebe směje špinavé nádobí? V takovém prostředí se ti asi nejlépe pracovat nebude.
Ideální je vyhradit si na práci z domova jedno místo, na které se vždy budeš vracet. Ještě lepší je, když je takové pracovní místo mimo ložnici. Za žádnou cenu nepracuj z postele, a to ani pokud jsi nemocný/á! Tvé pracovní místo by mělo být uklizené, s dostatkem světla a čerstvého vzduchu. Na stůl si nachystej dostatek pití a třeba i malou sváču, která tě bude motivovat. Neseď na židli schoulený/á jako kreveta, narovnej se a převleč se z pyžama.
Někomu pomáhá se ráno před prací projít nebo jít třeba koupit rohlíky do nedaleké večerky. Jednoduše cokoliv, co bude simulovat odchod z domu a příchod do práce.
ROZVRHNI SI DEN (A ROZVRHU SE DRŽ!)
Na začátku dne si dej chvilku a připrav se na všechno, co tě ten den čeká. Jaké jsou priority na daný den? Kdy jsi nejvíce produktivní? Rozplánuj si aktivity podle toho, jak funguje tvoje energie a produktivita. Těžší úkoly udělej v době, kdy je tvoje energie na vrcholu, operativu a jednodušší úkoly můžeš udělat v časech útlumu. Během dne máme obvykle dva vrcholy subjektivní pozornosti a výkonu – první vrchol nastává nejčastěji během dopoledne a druhý později odpoledne či brzy večer. Každý ale fungujeme jinak. Zapřemýšlej, jak to máš ty, a řiď se podle toho.
Své úkoly a priority si napiš třeba na papír nebo do poznámkového bloku či to-do listu, který budeš mít na očích vždycky, když ho budeš potřebovat. Dopamin ti dodá i odškrtávání hotových úkolů! Nezapomeň ale na to, že je dobré být při plánování realista. Nenakládej si nereálnou nálož úkolů, lepší je toho udělat méně a pořádně, než večer plakat nad nedokončenou kupou povinností.
JEZ, PIJ, HÝBEJ SE!
V kanceláři to taky děláš. Tak se nezanedbávej, ale ani nepodvoluj tomu, že jsi doma! Hlídej si pitný režim, nezapomínej na oběd a svačinky. Čas od času se zvedni od monitoru (nastav si budíky, pokud ti dělá problém si čas hlídat) a projdi se po bytě, vyjdi na zahradu nebo do parku. Může to být jen na 10 minut, ale pro hlavu i tělo je dobré nesedět jako pecka na jednom místě.
STANOV SI PRACOVNÍ DOBU A KOMUNIKUJ JI S OKOLÍM
Nejsi doma sám/sama? Dej vědět partnerce, manželovi, spolubydlícím, že práce z domova neznamená, že jsi jim celý den k dispozici na hlídání dětí, vyměňování žárovek nebo vaření. Jsi prostě v práci, jako každý jiný den.
Stanov si, odkdy dokdy budeš daný den pracovat a oznam to členům domácnosti: „Dnes plánuji pracovat od osmi do čtyř. Bude super, když si společně dáme oběd a popovídáme si u toho, ale jinak jsem opravdu celou dobu v práci.“ Neznamená to, že bys doma neměl/a pomoci, když můžeš, ale dělej to s respektem ke svým povinnostem.
OSLAV KONEC DNE
You made it! Je konec dne, ale ty neodcházíš z práce domů. Jsi totiž doma celý den a občas může být náročné „přepnout“ do popracovního módu. Pracovní den můžeš zakončit krátkou reflexí toho, co jsi dokončil/a a co se povedlo. Klidně si to i napiš. A pochval se!
Pro dobré přepnutí taky pomůže, když si ztlumíš telefon, nastavíš mód nerušit a ideálně aspoň na chvilku změníš prostředí nebo se třeba i převlékneš do pohodlnějšího oblečení. Pamatuj, že už nejsi v práci! Pokud to nehoří, pracovní e-maily už nechej na další den. A utíkej si pořádně užít odpoledne a večer!
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
20. července 2024 Logio slavilo 20 let. Srdečné poděkování patří našim stávajícím kolegům a všem, kteří nám v uplynulých 20 letech pomáhali tuto společnost posouvat kupředu. 💚
Dianka Ščuková, Jiří Dědeček a Jan Volf. Každý z nich sdílí svou jedinečnou cestu od začátků ve firmě až po současné seniorní pozice. V článku se dozvíte, jak náhodné příležitosti a osobní iniciativy vedly k jejich profesnímu růstu.
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.