Jak v Logio píšeme software
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
Náš konzultant Adam Zdvihal sepsal pro jedno z čísel magazínu Logistika komentář na téma stavby vysokých skladů. Níže jej přinášíme celý.
Pokud chceme mluvit o efektivní logistice, nevyhneme se diskusi o automatizaci. Existují fyzické limity, kvůli kterým s sebou manuální sklady nesou jistou míru neefektivity s ohledem na využití prostoru. Automatizované technologie jsou tak optimálním řešením.
Jasně, můžeme se bavit také o neefektivitě špatně zvoleného portfolia skladovaných produktů nebo jejich množství, případně o provozu a nevhodně zvolené digitalizaci. Ale rád bych se zaměřil právě na opomíjené téma prostoru, který pro své skladování firmy využívají. My v Logio si myslíme, že je potřeba otevřít veřejnou diskusi a začít se této problematice detailně věnovat.
Jedním z klíčových symptomů je neefektivní využití stavebních pozemků, které jsou více než nedostatkovým zbožím v žádaných lokalitách. Pojďme se na to podívat přes čísla. V blízkosti Prahy se nyní prodává pozemek o rozloze 32 tisíc m², kde 1 m² vychází na 2000 Kč, přičemž tato cena neobsahuje náklady na změnu územního plánu a vlastně celý inženýring či zasíťování pozemku. V současnosti by se na podobném pozemku s největší pravděpodobností postavila hala se světlou výškou někde mezi 10 a 14 metry. Haly s podobnou výškou tvoří hradbu kolem všech hlavních tahů. Důvod je jednoduchý – každá firma chce mít sklady v těchto lokalitách.
Nyní přejděme k efektivitě a ptejme se, proč se haly nestaví do výšky 30 nebo případně až 40 metrů? Vždyť takové objekty se dají vybavit automatizovanou technologií, která prostorové využití daného skladu dramaticky násobí! Máme tu dva problémy. Prvním je legislativa, která je na stavbu automatických skladů zcela nepřipravená. A druhým je strategie pronajímatelů, kteří se při stavbě koukají na flexibilní využití metrů čtverečních. Jenže pokud chci efektivně skladovat, tak řeším především to, kolik potřebuji uskladnit metrů krychlových!
Proto jsme nyní v situaci, kdy získat pozemek pro sklad v dopravně dobře obslužné oblasti je skoro nemožné. Protože na nich již stojí nízké sklady, kterým v současnosti velmi často dochází kapacita. Pro mě je to stejné jako stavět v centru města rodinné domy. Představte si, kdybyste se jako developer rozhodli postavit na Václavském náměstí jednopatrový rodinný dům. Jak by to asi vypadalo? A to samé nyní děláme při stavbě skladů na nejlukrativnějších adresách po celé ČR.
Komentář byl publikován v magazínu Logistika č. 11/2023
Náš vlastní software VERITICO pomáhá řídit business třeba v Albertu. Díky komu se ale takový projekt stane?
V Logio využíváme SQL (konkrétně MariaDB, komunitního nástupce MySQL) od samého počátku.
20. července 2024 Logio slavilo 20 let. Srdečné poděkování patří našim stávajícím kolegům a všem, kteří nám v uplynulých 20 letech pomáhali tuto společnost posouvat kupředu. 💚
Dianka Ščuková, Jiří Dědeček a Jan Volf. Každý z nich sdílí svou jedinečnou cestu od začátků ve firmě až po současné seniorní pozice. V článku se dozvíte, jak náhodné příležitosti a osobní iniciativy vedly k jejich profesnímu růstu.
Abychom vám mohli nabídnout co nejpříjemnější zážitek při procházení webu, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, které ukládají informace o zařízení a/nebo k nim přistupují. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při prohlížení nebo jedinečná ID na tomto webu. Neudělení souhlasu nebo jeho odvolání může ovlivnit fungování stránek.